Czech
PLAVÁNÍ DĚTÍ

 

 
Úvod


  
Potápění - proč?
Je to něco, co se dějě jakoby mimochodem během pobytu ve vodě. Patří to k plavání.

Potápění je napínavé a je to jiný způsob pohledu na svět .Dítě se pod vodou pohybuje bez zábran, neobepíná jej plínka ani sevření rodičovské náruče. Je absolutně nadlehčováno a má pocit svobody. Co je ale důležité, dítě se naučí nepodlehnout panice, spadne-li do vody a je připraveno na nepředvídatelnou událost. První potopení je víc stresující pro rodiče než pro dítě. Rodič má přirozený strach s toho, že se dítě pod vodou nadechne a začne se dusit. Je to strach, který je na místě. Ve chvíli kdy se dítě vynoří a s úsměvem se podívá svému rodiči do tváře, jsou obavy pryč. Rodiče získají pocit jistoty, když vědí, že jejich ratolest to pod vodou umí. To všechno by se však mělo odehrávat pod dohledem školené instruktorky.

Potápěcí reflex znamená, že když se cizí tekutina dostane do oblasti hrtanové příklopky, ta se uzavře a zablokuje dýchací cesty. Následuje masívní reflex: činnost srdce se sníží skoro na polovinu, zvýší se tlak krve, polykací reflexy se uvedou v činnost, paže a nohy se začnou rytmicky pohybovat a krev z paží a nohou se přerozdělí do životně důležitých orgánů - srdce a mozku. To vše má jediný cíl. Šetřit kyslíkem a dostat se na hladinu vody. Tento potápěcí reflex mají děti do 6 měsíce a pomáhá jim zatajit dech během pobytu pod vodou.

Potápěcí reflex funguje jen při několika prvních potopeních. Dítě se totiž postupně naučí zadržet dech, takže pak už nehraje roli zdali reflex existuje nebo ne.

Prvním krůčkem ve výuce potápění je otírání mokrou dlaní po vyslovení daného signálu. Potom následuje polévání z dlaně a s kelímku. Dalším krokem, ( pro rodiče náročným na zesouladění postupu) je polití a v jeho průběhu zhoupnutí děťátka pod vodní hladinu. Posledním krokem a pro dítě nejnáročnějším, je zhoupnutí pod vodu bez předešlého polití. Poprvé jde dítěti voda zezdola a někdy se stává, že si při tomto kroku dítě malinko nabere vody do pusinky. Většinou se to stane u prvního pokusu. Každý další je už v pořádku.

Proto vám přeji hodně radosti třeba i u společného potápění.   

  BABY CLUB MEDÚZKA - Mgr. Zuzana Danielisová      mobil: +420 728 828 605    e-mail: meduzka.zuzka@gmail.com