Czech
PLAVÁNÍ DĚTÍ

 

 
Úvod


  
Záněty středního ucha u dětí
Záněty středního ucha patří v dětském věku k nejčastějším onemocnění. Vzhledem k možným komlikacím a následkům by neměla být podceňována. Lékař společně s rodiči by měl dbát nejen na léčbu akutního stavu, ale i na důsledné doléčení zánětu. Velice důležitá je také prevence a léčba stavů, které usnadňují vznik tohoto onemocnění.

Záněty středního ucha jsou souborem onemocnění, které postihují nejčastěji děti, a to nejvíce v kojeneckém, batolecím a předškolním věku. S narůstajícím věkem frekvence tohoto onemocnění ubývá a v dospělosti se s ním setkáváme spíše vyjímečně. V klasických případech najdeme zánět středního ucha u dítěte, u kterého současně probíhá onemocnění horních dýchacích cest. Výskyt převážně v dětském věku je dán několika skutečnostmi. Klíčovou úlohu zde hraje tzv. Eustachova trubice, což je spojnice mezi dutinou středouší a nosohltanem. Tato trubice je u malých dětí krátká, otevřená, její ústí může být snadno překryto zbytnělou nosní mandlí - to jsou všechno faktory, které vedou k větší náchylnosti k jejímu postižení. U dospělých je Eustachova trubice delší, vertikálněji umístěná, obvykle uzavřená.

Záněty středouší dělíme na akutní a chronické. Nejlehčí případy postižení středního ucha /akutní katarální zánět Eustachovy trubice/, pacientem pociťované především jako tlak a pocit plnosti a zalehnutí může spontánně odeznět a léčí se obvykle společně s léčbou onemocnění dýchacích cest. Rychlejší úlevě napomohou nosní kapky, které podpoří oplasknutí zduřelých sliznic.

Akutní zánět středního ucha /otitis media acuta/ je onemocnění charakterizováno výraznou bolestivostí postiženého ucha a jeho zalehnutí. Obvykle je spojeno s horečkou a projevy onemocnění horních dýchacích cest, především rýmou. Je způsobeno nejčastěji virovou infekcí, na kterou může nasedat bakteriální superinfekce. Průběh onemocnění se může mírně lišit ve svých příznacích dle vyvolávajícího původce, např. u onemocnění vyvolaném virem chřipky se častěji vyskytuje krvácení z nosu a zakrvavělý sekret v uchu, u dalších typů může být průběh dramatický s vysokou horečkou a zejména u malých dětí i se zvracením a průjmy. U tohoto postižení je nutno provést propíchnutí bubínku /paracentézu/. Obvykle hned po zákroku nastává výrazná uleva od bolesti. U dětí jsou poměrně časté opakující se záněty středouší, inklinují k tomu spíše pacienti se zbytnělou nosní mandlí, oslabenou imunitou, alergici.

Chronické středoušní záněty se vyznačují trvalým výtokem z ucha, zpravidla i nedoslýchavostí, vznikají nejčastěji na podkladě opakujících se zánětů akutních a provleklých zánětů horních dýchacích cest.


   

  BABY CLUB MEDÚZKA - Mgr. Zuzana Danielisová      mobil: +420 728 828 605    e-mail: meduzka.zuzka@gmail.com